הדרכת הורים

הדרכת הורים היא תהליך בעל אופי ייעוצי שבו הורים לילדים (בכל גיל-ילדים-מתבגרים-בוגרים) מעלים בשיח עם המטפל קשיים שונים אותם הם חווים בהורות

ודרך הבנה משותפת של מהות הקשיים הללו, הסיבות להיווצרן, וקבלת כלים ומיומנויות לטפל ולהתמודד, מתרחש תהליך שבו המסוגלות של ההורים להבין את המצבים ולהגיב בהתאם מתפתחת וגדלה. הקשיים שבגינן הורים יכולים לפנות יכולים להיות דאגה לילדים אשר מבטאים קשיים רגשיים, התנהגותיים או חברתיים, מתבגרים אשר מסתגרים או מתקשים לתפקד, ילדים או מתבגרים אשר אינם נשמעים לגבולות שההורים מציבים, מתבגרים אשר נמנעים מביקור סדיר בביה”ס, מבוגרים צעירים אשר ההורים מודאגים מתפקודם בבית או בחוץ.

באמצעות תהליך זה, התפקוד ההורי משתפר כמו גם היכולת של שני ההורים לעבוד כצוות אחיד במצבים שונים בבית מול הילדים.

‘הורות’ היא מקצוע הדורש מיומנויות גבוהות, יכולת התבוננות ופיתוח תובנות אישיות של כל הורה על עצמו. בטיפול בהורות נתחיל בהדרכה הורית מבחינת היכולת להבין בעיות של ילדים ולהציע דרכי התמודדות ומיומנויות שונות, ונעמיק את הטיפול באמצעות התבוננות על דפוסי ההורות שההורים עצמם חוו והשפיעו על מי שהם כהורים. נבחן מה מתאים מבחינת התגובות ההוריות לילד עם הקשיים המסוימים שבגינו הגיעו לטיפול ונפתח תגובות הוריות חדשות תוך העמקה גם בצרכים הרגשיים והתפתחותיים של הילד בגינו הגיעו לטיפול.

בסוג זה של טיפול המטפל אינו רק ‘מדריך’ או ‘יועץ’ אלא גם מסייע להורים לזהות את החסמים שבגינן כל אחד מההורים מתקשה לתפקד באופן יעיל ומותאם ומפתח ביחד עם ההורים התנהגויות ותגובות אחרות תוך הורדת החסמים שזוהו.

 

חזרה לעמוד טיפול ברמה

 

Skip to content